odwodnienie wykopu

Czy odwodnienie powierzchniowe wykopu zawsze jest konieczne?

Właściwe wykonanie wykopu budowlanego rzutuje na dalsze prace. Mimo że jest to wstępny etap wszelkich robót, nie należy go bagatelizować, ma on bowiem wpływ zarówno na bezpieczeństwo pracowników, jak i powodzenie całej inwestycji. Jednym z działań, którego nie można zaniedbać na początkowym etapie prac jest odwodnienie wykopu. Dowiedz się, czy powierzchniowe odwodnienie wykopu jest zawsze konieczne.

Dlaczego woda w wykopie może być niebezpieczna?

Woda na dnie wykopu może powodować poważne problemy. Jej konsekwencją może być obniżenie jakości pracy, a nawet jej uniemożliwienie. O innych niebezpieczeństwach związanych z jej występowaniem mówi przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Szczególnie niebezpieczne jest uplastycznienie gruntu, które uniemożliwia posadowienie fundamentów. Równie ważne są kwestie związane z późniejszą eksploatacją budynku. Jeśli nie zadba się o usunięcie wody z wykopu i osuszenie terenu, trzeba się liczyć z problemami w eksploatacji budynku. Woda może zawilgocić ściany fundamentowe, co w przyszłości będzie skutkowało powstaniem zagrzybienia i groźnej dla zdrowia pleśni, wyjaśnia nasz rozmówca.

Wszystko to sprawia, że w każdej sytuacji, w której w wykopie zbiera się woda, należy wykonać odwodnienie. Dzięki temu będzie można bezpiecznie prowadzić dalsze prace.

W jaki sposób odwadnia się wykopy budowlane?

Powierzchniowe odwodnienie wykopu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, ponieważ dobierze ona najlepszą metodą. Niezwykle istotną kwestią jest dbałość o strukturę gruntu, która w żaden sposób nie powinna zostać naruszona. I to nie tylko pod budowanym obiektem, ale także w podłożach sąsiednich budynków. Rodzaj prac powinien być dostosowany do wyników przeprowadzonych badań, które muszą uwzględnić przepuszczalność gruntu oraz układ jego poszczególnych warstw w poziomie i pionie, kształt i głębokość wykopu, warunki wodne oraz szybkość wykonania wykopu. Dzięki analizie wszystkich z tych czynników, będzie można wybrać taką metodą powierzchniowego odwodnienia wykopu, która sprawdzi się najlepiej. Do najpopularniejszych metod odwadniania wykopów należą zestawy igłofiltrowe, studnie depresyjne oraz studnie powierzchniowe. Oprócz tego odwodnienia wykopów można przeprowadzić także z wykorzystaniem studni chłonnych oraz drenaży.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.