Wtryskiwacze to niewielkie, ale niezwykle istotne elementy każdego samochodu zasilanego paliwami. Kontrolując dozowanie paliwa do cylindrów silnika w dużym stopniu wpływają one na dynamikę oraz ekonomię jazdy. Jak każdy komponent pracujący pod dużym obciążeniem, mogą one ulec usterkom, które znacznie obniżają ich sprawność, a nawet mogą przyczynić się do uszkodzenia silnika. Warto wiedzieć, kiedy oddać je do naprawy.
Ile wynosi żywotność wtryskiwaczy?
Wtryskiwacze to komponenty, które muszą działać z bardzo wysoką precyzją – zarówno zbyt duże lub zbyt małe dawki paliwa dozowanego do cylindrów mogą mieć ogromny wpływ na wydajność silnika. Jednocześnie wtryskiwacz poddawane są bardzo dużym obciążeniom, ponieważ paliwo podawane jest pod wysokim ciśnieniem. To wszystko sprawia, że wtryskiwacze są w wysokim stopniu narażone na uszkodzenia, które powinny skłaniać do przeprowadzenia profesjonalnej naprawy wtryskiwaczy. Niemniej konstruowane są w taki sposób, by zachowywały sprawność przy przebiegu około 150 tysięcy kilometrów – czyli średnio przez 10 lat. Okres ten może jednak ulec skróceniu w wyniku nieprawidłowej eksploatacji auta, np. zaniedbanie jakości paliwa czy wymiany filtrów paliwowych.
Po czym poznać, że wtryskiwacz nadaje się do naprawy?
O nieprawidłowym działaniu wtryskiwaczy może świadczyć kilka objawów. Najważniejsze to:
- spadek wydajności silnika i dynamiki jego pracy – nierówna praca, „falowanie” obrotów
- problemy z uruchomieniem silnika, nawet jeśli jest on już rozgrzany,
- czarny lub biały kolor spalin,
- stuki z silnika – tzw. spalanie detonacyjne,
- gaśnięcie silnika na jałowym biegu,
Warto pamiętać, że objawy te mogą świadczyć o różnych problemach z układem napędowym, dlatego przed dokonaniem naprawy wtryskiwaczy niezbędna jest profesjonalna diagnostyka.
Kiedy zdecydować się na naprawę wtryskiwaczy?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: tak szybko, jak to tylko możliwe. Już pierwsze zauważone objawy, takie jak stuki przy spalaniu czy problemy z odpaleniem silnika, powinny skłonić każdego kierowcę do wizyty w profesjonalnym serwisie specjalizującym się w naprawach wtryskiwaczy – jednym z nich jest Silesia Cars Center. Należy pamiętać, że usterki nie naprawiają się same i nie znikają, a z czasem mogą ulegać pogłębieniu. To pociąga za sobą nie tylko większe wydatki na naprawę, ale również stwarza większe ryzyko awarii w innych układach samochodu, w tym np. silniku.