Cięcie laserem światłowodowym wyparło obrabianie laserami gazowymi, m.in. CO2, ze względu za znacznie wyższą prędkość cięcia. Obrabiarka fiber tnie cienkie elementy nawet z trzykrotnie wyższą szybkością, przy jednoczesnym znacznie mniejszym zużyciu energii. Do cięcia, jakich elementów można stosować laser światłowodowy i jak szybko tnie poszczególne materiały?
Jak szybko tnie laser światłowodowy?
Wysoka szybkość cięcia laserem światłowodowym, to jedna z jego największych zalet obok niskich kosztów utrzymania i precyzji obrabiania różnych materiałów. Wydajność cięcia wynika z budowy lasera, który charakteryzuje się dużą gęstością i wysoką absorpcją długości fali. Elastyczna głowica pozwala na wygodne sterowanie strumieniem i cięcie nawet skomplikowanych kształtów. Dzięki wysokiemu skupieniu energii i niskiemu odchyleniu wiązki, laser nie narusza powierzchni elementu. Ponadto, obrabiana część nie musi być poddawana dalszej obróbce. Laser fiber można stosować m.in. do cięcia blach, profili i rur. Im większa grubość elementu, tym wyższą moc powinna mieć maszyna. Najgrubsze elementy, które można obrabiać laserem fiber mają 25 mm.
Jaka jest szybkość cięcia stali laserem światłowodowym?
Maszyna z laserem o mocy 2000 W tnie stal nierdzewną o grubości 1 mm z prędkością 25 metrów na minutę, a element o grubości 5 mm z szybkością 2 metrów na minutę. Blachy ze stali węglowej mające grubość 1 mm tnie podobnie jak stal nierdzewną, z prędkością około 25 metrów na minutę, a grubsze elementy, mające np. 6 mm z prędkością 2 metry na minutę. Laser światłowodowy może być stosowany do cięcia elementów ze stali węglowej mających grubość nawet 25 mm, jednak wymaga to maszyny o mocy przynajmniej 4000 W.
Jak szybko laser fiber tnie aluminium?
Laser fiber można stosować nie tylko do cięcia stali, ale też aluminium. Urządzenia o mocy 500 W czy 1000 W tną aluminium mające maksymalnie grubość 3 mm. Maszynę o mocy 3000 W można stosować do cięcia aluminium o grubości 8 mm. Urządzenie osiąga szybkość cięcia 1 m/minutę. Aby skutecznie ciąć aluminium mające 20 mm grubości, potrzeba maszyny 8000 W, która tnie z szybkością niecałego 1 metra na minutę. Usługi cięcia laserem światłowodowym świadczy np. firma Dajano z Opatówka.
Leave a Reply