Muzea i galerie to obiekty chętnie odwiedzane przez miłośników sztuki i historii. Ze względu na specyficzny charakter takich budynków, konstruowane są one w taki sposób, by w dowolnym momencie można było łatwo zmienić ekspozycję i przeorganizować przestrzeń przy użyciu różnego rodzaju systemów modułowych. Dlatego jednym z istotnych elementów wykorzystywanych w muzeach i galeriach są ścianki modułowe służące między innymi do ekspozycji plansz, obrazów czy innych obiektów wiszących. Jak jednak dobrać odpowiednie ścianki wystawiennicze do muzeum lub galerii? Podpowiadamy.
Jaką konstrukcję powinny mieć ściany modułowe do muzeum?
Systemy modułowych ścian do muzeów różnią się między sobą konstrukcją. Dobierając ścianki wystawiennicze do muzeum, warto postawić na model wysokiej jakości, który wyprodukowany jest z doskonałych, wytrzymałych materiałów i wyróżnia się warstwową konstrukcją, dzięki czemu taki system ścian pozwala na wielokrotną ekspozycję, a więc może być wykorzystywany podczas tworzenia różnych i wielu wystaw. Dobrej jakości ściany modułowe do muzeum o warstwowej konstrukcji posiadają ramy wykonane na przykład z MDF. Z kolei ich powierzchnia musi być wytworzona z najwyższej jakości laminatów. Ścianki wystawiennicze do muzeum o konstrukcji typu sandwich, w środku są wypełnione sprasowaną strukturą, przypominającą plaster miodu, która dodatkowo dodaje lekkości takim elementom.
Jaki rozmiar ścianki wystawienniczej do muzeum wybrać?
Ścianki wystawiennicze do muzeum dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów. Dlatego dobierając system modułowych ścian do galerii czy muzeum, warto uwzględnić to, jakie wystawy przewidywane są w konkretnym obiekcie w najbliższym czasie tak, aby dopasować te elementy do wymogów ekspozycji różnych plansz czy obrazów.
Systemy modułowych ścian do muzeów produkowane są w szerokości od 25 do 125 cm i wysokości od 25 do 250 cm, dzięki czemu sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego kustosza wystawy. Dodatkowo dobrej jakości ścianki można rozbudować do jeszcze większych struktur zarówno prostych, jak i łamanych. Mogą one posiadać wycięcia na monitor, ruchome drzwi czy ruchome elementy o zakresie ruchu od 0 do 180 stopni. Dzięki temu wysokiej jakości ścianki wystawiennicze do galerii można dopasować do wielu różnych wystaw i wykorzystywać je przez długi czas, mimo zmiany aranżacji budynku.
Z jakich materiałów może być wykonana ściana modułowa do muzeum lub galerii?
Ścianki wystawiennicze do muzeum najczęściej wykonywane są z kilku połączonych ze sobą wysokiej jakości materiałów. Ranty takich systemów produkowane są z płyt MDF, z kolei ich powierzchnie z najlepszych laminatów. Producenci takich rozwiązań mogą oferować kilka dostępnych rodzajów wykończenia powierzchni takich ścianek. Wśród nich wymienia się między innymi wersje dźwiękochłonne czy trudnopalne, ale także drewnopodobne czy magnetyczne. Ranty, które wykorzystują producenci oferujący systemy modułowych ścian do galerii, są specjalnie zabezpieczone przed obtłuczeniem za pomocą wprasowanej, wysokoudarowej taśmy z PCV.
Ścianki wystawiennicze do muzeów i galerii mogą być wyposażone w liczne akcesoria takie jak nóżki, maskownice, stopki poziomujące, kółka z hamulcami czy oświetlenie LED. Obrazy na takich elementach wiesza się za pomocą nylonowych linek wyposażonych w specjalny, metalowy zaczep do ścianki bądź haczyków do obrazów dostępnych w różnych rozmiarach.
Leave a Reply