utrzymanie porzadku w biurze

Porządek w kablach biurowych a przepisy BHP

Utrzymanie stałego porządku w pomieszczeniu biurowym jest niezwykle istotne nie tylko z perspektywy komfortu pracy, ale także bezpieczeństwa pracowników. Pracodawcy zatrudniający osoby w biurze muszą pamiętać o dostosowaniu miejsca wykonywania przez nie obowiązków do aktualnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Dotyczy to również kabli zasilających urządzenia elektryczne wykorzystywane przez pracowników.

Dlaczego porządek w kablach biurowych jest tak ważny?

Zachowanie porządku i czystości w biurze to nie dobra wola, a obowiązek pracodawcy. Wynika to bezpośrednio z przepisów polskiego prawa. Dochodzi do tego też konieczność przeprowadzania okresowych remontów i konserwacji pomieszczeń. Wszystko po to, by zachowane zostały wymogi związane z przepisami BHP w miejscu pracy. Jeśli chodzi o przewody stanowiące zasilanie urządzeń elektrycznych, to zgodnie z zasadami BHP nie mogą być one porozrzucane luzem na posadzce.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu internetowego porządekwkablach.pl, oferującego produkty do zabezpieczania i porządkowania kabli: Nieuporządkowane kable zasilające komputery, monitory, drukarki i inne urządzenia biurowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia pracowników biura. Ewentualne uszkodzenie izolacji zewnętrznej przewodu może prowadzić do pożaru lub porażenia prądem elektrycznym. Oba przypadki są bezpośrednim zagrożeniem życia. Osoby poruszające się wśród porozrzucanych po podłodze kabli mogą się także o nie potknąć i przewrócić. To najprostsza droga do zwichnięć i złamań kończyn. Między innymi z tego powodu przepisy BHP jasno określają prawidłowy sposób eksploatacji urządzeń i kabli elektrycznych. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mają obowiązek się do tych przepisów stosować.

Jak uporządkować kable w pomieszczeniach biurowych?

Prawidłowe uporządkowanie przewodów elektrycznych to klucz do bezpieczeństwa i komfortu pracy w biurze. Zgodnie z ogólnymi przepisami BHP kable zasilające urządzenia biurowe muszą być użytkowane tak, aby nie narażać pracowników na porażenie prądem, przepięcia atmosferyczne i oddziaływanie pól elektromagnetycznych. Przewody nie mogą również stanowić zagrożenia pożarowego.

Najlepszym sposobem na spełnienie obowiązujących zasad BHP związanych z właściwym użytkowaniem przewodów elektrycznych jest ukrycie kabli pod posadzką lub w ścianach. Wymaga to jednak ingerencji w elementy konstrukcyjne budynku i może zostać wykonane wyłącznie w czasie budowy lub kompleksowego remontu pomieszczenia. Alternatywą dla destrukcyjnego kucia posadzki jest zastosowanie specjalnych oplotów na kable oraz poprowadzenie przewodów wewnątrz listew podłogowych, umożliwiających ich ukrycie i ochronę. Odpowiednio zabezpieczone kable elektryczne nie stanowią zagrożenia dla pracowników biura. Poprawią przy tym estetykę wnętrza oraz pozwalają spełnić aktualne przepisy BHP.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.