szlif reczny

Materiały i akcesoria stosowane przy szlifie ręcznym

W przeciwieństwie do szlifowania mechanicznego szlif ręczny umożliwia o wiele dokładniejszą obróbkę wykończeniową materiałów o różnej strukturze. Metoda ta używana jest głównie przy obróbce delikatnych i miękkich surowców, takich jak drewno. Nie jest to jednak regułą, ponieważ dostępne na rynku narzędzia szlifujące mogą być stosowane także przy wykańczaniu przedmiotów metalowych czy z tworzyw sztucznych. Jakie narzędzia i materiały wykorzystywane są przy szlifie ręcznym? Zapraszamy do lektury artykułu.

Narzędzia do szlifowania ręcznego

Szlifowanie ręczne to czynność wykonywana z użyciem narzędzi prowadzonych bezpośrednio po obrabianym materiale ręcznie lub maszyną bez zasilania elektrycznego. Pomimo nieustannego rozwoju nowoczesnych technologii metoda obróbki przedmiotów z wykorzystaniem wyłącznie siły ludzkich dłoni wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu różnorodnych branżach. Z narzędzi do szlifowania ręcznego chętnie korzystają m.in. stolarze, pracownicy zakładów meblarskich oraz artyści zajmujący się obróbką drewna. O to, jakie są to konkretnie narzędzia, zapytaliśmy specjalistę z firmy Pferd-VSM, oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifu.

–  Narzędziami wykorzystywanymi przy szlifie ręcznym są przede wszystkim różnego rodzaju pilniki oraz raszple, które szczególnie dobrze sprawdzają się w trakcie obróbki delikatnych materiałów, takich jak drewno. Narzędzia te służą do piłowania powierzchni w celu nadania jej wybranego rozmiaru i kształtu. Świetnie nadają się do obróbki powierzchni o nieregularnych formach. Gwarantują efektywny i precyzyjny szlif oraz długą żywotność. Innymi narzędziami stosowanymi w czasie szlifowania są okrawacze ręczne, umożliwiające dokładne okrawanie i pogłębianie otworów, także w miejscach o trudnym dostępie – powiedział nasz rozmówca.

Materiały ścierne wykorzystywane podczas ręcznego szlifu

Ręczny szlif wymaga również zastosowania odpowiednich materiałów ściernych. Są to m.in. klocki do szlifowania, gąbki i krążki szlifierskie, pasy bezkońcowe, arkusze ścierne oraz rolki włókniny szlifierskiej. Proste, a jednocześnie sprawdzone materiały zapewniają znakomitą współpracę z narzędziami szlifującymi. Dostępne na rynku akcesoria umożliwiają precyzyjne szlifowanie, usuwanie przebarwień czy warstw starej farby. Występują w kilku granulacjach, pozwalających na obróbkę powierzchni w różnych stopniach chropowatości. Dostępne są w rozmaitych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu każdy fachowiec z pewnością znajdzie produkt dla siebie.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.