wiazanie glanow

Jak prawidłowo wiązać glany?

Nie ma jedynej słusznej metody wiązania glanów. Można wręcz powiedzieć, że ile osób, tyle sposobów – każdy ma swój własny styl i ulubiony rodzaj przeplatania sznurówek. Warto jednak poeksperymentować i wypróbować różne wariacje, zwłaszcza w przypadku wysokich glanów, bo efekty mogą być zaskakujące! Jak sznuruje się glany i na co zwracać uwagę, wybierając do nich sznurowadła? Sprawdzamy.

Dobór sznurówek do glanów

Zanim przejdziemy do sposobów wiązania glanów, poświęćmy chwilę na wybór najlepszych sznurówek. Powinny być one wytrzymałe, o okrągłym przekroju, i odpowiednio długie. Do klasycznych „dzisiątek” pasują sznurowadła o długości 160 cm, niskie „trójki” wymagają 80 cm, a wysokie „dwudziestki” – 300 cm.

Trzeba również wiedzieć, że kolory sznurówek i metoda ich wiązania mają (a przynajmniej kiedyś miały) znaczenie. I tak punkowcy wybierali kolor czerwony i metodę podstawową, ale czerwone sznurówki zawiązane na drabinkę mogą świadczyć o poglądach nazistowskich. By uniknąć niepotrzebnych skojarzeń, najbezpieczniej jest nosić czarne lub nietypowe, np. złote czy srebrne, mocne sznurówki do glanów, które idealnie spełnią swoją funkcję.

Tradycyjnie czy na drabinkę? Sposoby wiązania glanów

Sposobów wiązania glanów jest mnóstwo. Zdecydowanie najpopularniejsza jest metoda podstawowa, czyli przewlekanie sznurówek od zewnątrz i krzyżowanie ich przed każdą dziurką – tak zawiązane są glany wystawione na sklepowych półkach. Końcówki sznurówek można związać na kokardkę lub węzeł i ukryć pod cholewką. Drugim często spotykanym sposobem jest wiązanie na drabinkę – w efekcie sznurówki są ułożone równolegle do siebie, co przypomina szczeble drabiny. Ta metoda pozwala znacznie mocniej ścisnąć cholewkę, dopasowując ją do kształtu nogi.

Wiązanie na drabinkę rozpoczyna się od pierwszej dziurki, z obu stron od góry, tak by oba końce były równe. Następnie obie sznurówki wkładamy w co drugą dziurkę – trzecią, piątą itd., przekładając poziomo nad językiem, by powstała drabinka. Innym sposobem jest zrobienie węzełka na końcu sznurówki i przekładanie jej po kolei przez wszystkie oczka, tak że na górze zostaje jedna końcówka, którą owijamy cholewkę – tłumaczy pracownik internetowego sklepu z glanami Steel.

Ponadto glany można zawiązać na zamek błyskawiczny, na piłę, na pętlę, na krzyżyk, w kratkę, w szachownicę lub metodą podwójnego grzbietu. Szczegółowe instrukcje, jak to zrobić, łatwo znaleźć w internecie.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.