Date:

Czym jest zabezpieczenie roszczenia w sprawach frankowych?

Najnowsze artykuły

Sądy coraz częściej widzą konieczność ochrony interesów frankowiczów, co prowadzi do zawieszania obowiązku spłaty rat wadliwego kredytu. Z tego względu pełnomocnicy często składają wnioski o zabezpieczenie roszczenia w sprawie frankowej. Dzięki nim już na początku postępowania możesz przestać spłacać kredyt. Dowiedz się, na czym polega zabezpieczenie roszczenia i jak wygląda cała procedura składania wniosku.

Na czym polega zabezpieczenie roszczenia i kiedy złożyć wniosek o zabezpieczenie?

Udzielając zabezpieczenia roszczenia, sąd zawiesza konieczność spłat kolejnych rat kredytu frankowego przez czas trwania procesu. Zatem kredytobiorca nie musi spłacać kolejnych rat od dnia wydania przez sąd postanowienia o zabezpieczeniu do dnia zakończenia postępowania.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia w sprawie frankowej pełnomocnik może złożyć wraz z pozwem lub po jego złożeniu. W praktyce najlepiej jest złożyć taki wniosek jak najszybciej, czyli wraz z pozwem. Zaletą tego jest brak konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty. Wniosek ten sąd rozpoznaje bezzwłocznie (nie później niż w terminie jednego tygodnia od dnia wpływu pisma do sądu). Co więcej, nie wydłuża on procesu, czego wielu frankowiczów się obawia.

W przypadku oddalenia wniosku przez sąd pełnomocnik może wnieść zażalenie na taką decyzję.

Kiedy sąd udziela zabezpieczenia roszczenia?

Istnieją dwie przesłanki, które uzasadniają udzielenie przez sąd zabezpieczenia roszczenia w sprawie frankowej. Jest to uprawdopodobnienie dochodzonego roszczenia, a także uprawdopodobnienie interesu prawnego w udzieleniu tego zabezpieczeniazauważa specjalista z kancelarii Legal Liability w Łodzi.

Zabezpieczenie roszczenia jest udzielane w sytuacji, gdy frankowicz spłacił kapitał kredytu. To właśnie wtedy ma on największą szansę na wstrzymanie obowiązku dokonywania płatności bieżących rat wadliwego kredytu frankowego. Warto także nadmienić, że współpraca z doświadczoną kancelarią frankową to gwarancja nie tylko wygranego procesu, ale przede wszystkim zabezpieczenia roszczenia.

d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.