jaki piec na pellet

Czy kotły na pellet są przyjazne środowisku?

W dobie kryzysu klimatycznego poszukujemy ekologicznych rozwiązań, które pozwolą ogrzać dom, ale będą też neutralne dla środowiska. Wówczas dla wielu osób alternatywą do pieców węglowych są kotły na pellet. W naszym dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tym urządzeniom i wyjaśnimy, czy faktycznie są one przyjazne naszemu środowisku. Zaciekawiliśmy? Koniecznie czytaj dalej!

Pellet – alternatywa do węgla

W większości domów królują piece na węgiel, ale jak się okazuje – kotły na pellet stanowią do nich doskonałą alternatywę. Węgiel jest surowcem kopalnym, a podczas jego spalania do atmosfery emitowany jest dwutlenek węgla. Pellet natomiast to surowiec odnawialny, ale oczywiście skutkiem jego spalania również jest dwutlenek węgla. Jednak bilans produkcji dwutlenku węgla i jego pochłaniania przez rośliny wychodzi na zero. Chociaż kaloryczność węgla jest wyższa, to jednak niestabilne ceny rynkowe oraz często braki tego surowca sprawiają, że finansowo lepiej postawić na pellet. Co więcej, kotły na pellet są również alternatywą do pomp ciepła. Oczywiście odnawialne źródła energii są bardziej ekologiczne, jednak zakup pompy ciepła i przygotowanie terenu posesji pod jej montaż jest kosztowne. Pompa ciepła tania jest wyłącznie w eksploatacji, natomiast koszty początkowe są dość wysokie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Jakie zalety ma pellet i dlaczego warto wybrać go jako paliwo do ogrzania swojego domu? Korzyści pelletu to między innymi:

  • jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii,
  • nie zwiększa poziomu CO2 w powietrzu,
  • produkowany jest z trocin, wiórów i zrębków, które i tak powstają przy przetwórstwie drewna,
  • pozostawiają niewiele popiołu,
  • jest czysty, nie brudzi rąk i nie pyli.

Innowacyjne kotły na pellet z podajnikiem

Pellet kusi atrakcyjną ceną oraz wysoką kalorycznością. W związku z tym sięga po niego coraz więcej osób. Największym zainteresowaniem cieszą się kotły na pellet z podajnikiem. Dlaczego? Opowiada o tym specjalista ze sklepu 499.pl – kotły na pellet:

Kotły na pellet z podajnikiem są praktycznie bezobsługowe, a zadaniem użytkownika jest zwykle zasypanie zbiornika i włączenie jednego przycisku odpowiedzialnego tak za uruchomienie, jak i rozpalenie kotła. Dzięki temu kotły praktycznie nie wymagają ingerencji człowieka. Sprawia to, że są one bardzo bezpieczne, nowoczesne i komfortowe w użyciu. A co za tym idzie, ekologiczne. Oferują również automatyczne czyszczenie czy odpopielanie.

Jak widać, piece c.o. na pellet to ekologiczne źródło ogrzewania, które w obecnych czasach zdecydowanie warto rozważyć. Pellet jest znacznie bardziej ekologiczny niż węgiel, a do tego bardziej kaloryczny niż drewno. Ekologiczne piece c.o. na pellet są tanie w utrzymaniu, a do tego przyczyniają się do mniejszej emisji spalin.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.