dbanie o dach zima

Jak dbać o dach w okresie zimowym? 

Dach to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego obiektu. Odpowiada za ochronę przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych i mechanicznych oraz stabilizuje budynek. Jednocześnie jest najbardziej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Właśnie dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Mowa tutaj przede wszystkim o sezonie zimowym, kiedy występują najtrudniejsze warunki pogodowe. Jakie prace trzeba wówczas przeprowadzać?

Cykliczne przeglądy gwarancją bezpieczeństwa 

Z uwagi na to, że pokrycie dachowe jest szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, warto regularnie kontrolować jego stan. Z tego powodu dobrą praktyką będzie regularne przeprowadzanie przeglądów blachodachówki czy dachówki betonowej. Warto zlecić to zadanie specjalistom, którzy przyjrzą się każdemu elementowi pokrycia i w razie potrzeby wskażą, jakie prace naprawcze trzeba wykonać.

Dobrą praktyką jest usuwanie niewielkich ubytków czy likwidacja usterek, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą przełożyć się na bezpieczeństwo obiektu i domowników, a także skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownych serwisów w przyszłości. Przed przeglądem warto zadbać o czystość pokrycia, czyli usunąć z rynien zalegające gałęzie czy liście. Nieczystości mogą doprowadzić do powstawania zatorów.

O czym jeszcze pamiętać w sezonie zimowym? 

Dbanie o pokrycie dachowe w okresie zimowym to nie tylko przeprowadzenie sezonowego przeglądu. Oprócz tego trzeba również przeprowadzać regularne prace porządkowe, które powinny być dopasowane do bieżących potrzeb. O to, co jest najważniejsze, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– W okresie srogiej zimy dach jest niewątpliwie najbardziej narażony na obfite opady śniegu. Wówczas dochodzi do znaczącego obciążenia więźby. Co więcej, zjeżdżające hałdy śniegu mogą uszkodzić rynny, a także spadać na osoby przechodzące pod budynkiem albo samochody, które są tam zaparkowane. W związku z tym kluczowe jest regularne odśnieżanie pokrycia dachowego. W zależności od potrzeb i umiejętności prace można przeprowadzać samemu albo zlecić je specjalistom. Dobrą praktyką jest też zamontowanie płotków antyśniegowych.

Wspomniane przez naszego rozmówcę płotki przeciwśniegowe powinny być zamontowane około 50 centymetrów od krawędzi dachu. Dzięki temu skutecznie zatrzymają śnieg, który następnie pod wpływem promieni słonecznych zamieni się w wodę i swobodnie spłynie z dachu. Jeżeli jednak warunki pogodowe są niesprzyjające, nie wolno zapominać o odśnieżaniu.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.