lazienka dla seniora

Bezpieczna i funkcjonalna – urządzamy łazienkę dla seniora

Według danych GUS na koniec 2020 roku odsetek osób starszych w Polsce osiągnął poziom 25,6%. Z kolei prognozy mówią, że w roku 2030 i 2050 wyniesie on odpowiednio 30 i 40%. Wskaźniki te obrazują nowe wyzwania, przed jakimi staje rynek nieruchomości, projektanci wnętrz i producenci wyposażenia.

Strefa bezpieczeństwa

Podstawą projektu każdego wnętrza są potrzeby ich mieszkańców – w zakresie estetyki, funkcjonalności i komfortu użytkowania. W przypadku pomieszczeń sanitarnych, urządzanych z myślą o osobach starszych, na pierwszy plan wysuwają się także szczególne względy bezpieczeństwa. Brak barier, łatwy dostęp do sanitariatów, rozwiązania maksymalizujące samodzielne korzystanie z pomieszczenia i minimalizujące niebezpieczne sytuacje – to kluczowe kwestie wpisujące się w aranżację łazienki przyjaznej seniorom. Dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się nad organizacją przestrzeni oraz doborem urządzeń sanitarnych.

Sprawdzonym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe typu walk-in. Wykonane są z przeszklonej ścianki montowanej bezpośrednio w posadzce – z odwodnieniem liniowym zamiast brodzika. Istotną zaletą jest w tym przypadku większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak drzwi, progów i minimalny spadek w kierunku spływu. Pamiętajmy, że jeśli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi mieć dodatkowo odpowiednie, nieograniczające swobodę ruchów wymiary. Warto wyposażyć ją także w specjalne siedzisko i poręcze, a zamiast standardowych płytek podłogowych wybrać te z antypoślizgową powierzchnią – radzi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.

Zamiast kabiny możemy zdecydować się na wannę z otwieranymi drzwiczkami, a spośród armatury wybrać modele termostatyczne. Dzięki temu nie ma obawy, że ze słuchawki natrysku lub wylewki popłynie zbyt gorąca lub zimna woda. Przy umywalce możemy dodatkowo zamontować baterie bezdotykowe, których uruchomienie nie wymaga większego wysiłku.

W trosce o komfort

Wiedza o potrzebach osób starszych pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności, z kolei właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki.

Warto rozważyć zastąpienie tradycyjnego stelaża WC modułem współpracującym z elektrycznym mechanizmem spłukującym, przystosowanym do zamocowania poręczy i uchwytów. Umieszczona w stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana manualnie lub elektronicznie – za pomocą przycisku montowanego na poręczy, w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Większą niezależność i samodzielność w korzystaniu z łazienki zapewni także toaleta z funkcją myjącą. Na rynku dostępne są modele bez przyłącza prądu, intuicyjne i łatwe w obsłudze, w przypadku których ciśnienie i temperatura wody regulowane są za pomocą dwóch, znajdujących się po bokach ceramiki pokręteł  – radzi ekspert TECE.

Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zamontowana miska, umywalka oraz meble. Łazienka powinna być wyposażona także w poręcze stałe, uchylne lub nakładane, które służą do podciągania i asekuracji. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Praktyką jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki.

Funkcjonalność i estetyka

W aranżacji łazienki dla seniora dużą rolę odgrywają także kolory i odpowiednie oświetlenie. Intensywniejsze, kontrastujące barwy to dobry wybór, jeśli chodzi o kluczowe strefy czy elementy wyposażenia. Kolorystyka ma także istotne znaczenie dla dobrego samopoczucia – przestronne i przytulne wnętrza wpływają pozytywnie na nastrój. Warto zadbać również o odpowiednie doświetlenie stref aktywności, a tym samym o komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z łazienki. Mile widziane są również wszelkie rozwiązania, które nie wymagają wysiłku przy utrzymaniu czystości, np. szkło prysznicowe ze specjalną powłoką, profile prysznicowe z odpływem z funkcją samoczyszczącą.

Rozwój oferty rynkowej umożliwia projektowanie pomieszczeń sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób starszych – spełniających wysokie standardy bezpieczeństwa i komfortu. Towarzyszy im nowoczesna estetyka i funkcjonalność sprzyjająca samodzielności seniorów.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.