Date:

Pompa ciepła jako ekologiczne rozwiązanie dla domu

Najnowsze artykuły

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii zyskują na popularności. W dobie rosnących cen za energię elektryczną pompa ciepła wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu. Dlaczego sięga po nią tak wiele osób? W naszym dzisiejszym artykule opowiemy o pompach ciepła jako niezwykle ekologicznym (i ekonomicznym) rozwiązaniu dla domów.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to niewielkie urządzenie, które służy przede wszystkim do ogrzewania domu jednorodzinnego. Można z jej pomocą również schłodzić pomieszczenie, jednak większość osób decydujących się na pompę ciepła głównie skupia się na grzaniu. A w tym celu urządzenie to pobiera ciepło z otoczenia, czyli tak zwanego dolnego źródła ciepła, i przekazuje je do instalacji grzewczej, czyli źródła górnego. Ciepło zatem pochodzi z wody, gruntu lub powietrza i przekazywane jest do grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Można powiedzieć, że pompa ciepła Katowice działa podobnie do lodówki. Schładza ona produkty wewnątrz, a efektem jej pracy jest pobrane od nich ciepło, które przekazywane jest do otoczenia. Pompa natomiast pobiera ciepło z dolnego źródła, przekazuje je kolejno do ogrzania budynku, jednocześnie powodując wychłodzenie dolnego źródła. Taka pompa ciepła Katowice nie potrzebuje dodatkowego paliwa. Do jej pracy niezbędny jest jednak prąd, który można pozyskać z paneli słonecznych.

Pompa ciepła – ekologiczne źródło ciepła

Pompa ciepła to bez wątpienia ekologiczne źródło ciepła. Do jej pracy wykorzystuje się odnawialne zasoby naturalne, a ponadto samo urządzenie nie jest szkodliwe dla środowiska. Jak mówi specjalista z WASO KLIM – klimatyzacja i wentylacja:

Pompa ciepła działa w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Przede wszystkim nie wymaga paliwa w postaci węgla czy drewna. Oprócz tego praca pompy ciepła nie powoduje żadnych efektów ubocznych jak dym, popiół, substancje szkodliwe dla środowiska. Jedynie sprężarka wymaga prądu, jednak można pozyskać go na przykład z paneli fotowoltaicznych na dachu.

Pompa ciepła ma szereg zalet, między innymi niskie koszty eksploatacyjne, brak konieczności budowy specjalnych systemów wentylacyjnych i kominów, brak emisji zanieczyszczeń czy wysoka niezawodność. Wszystko to sprawia, że decyduje się na nią coraz więcej osób.

d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.