Date:

Jak oczyszczać ścieki z hal i magazynów?

Najnowsze artykuły

Hale, magazyny i wszystkie inne placówki z sektora przemysłowego zmagają się z problemem odprowadzania nieczystości. O ile w przypadku firm położonych na terenach miejskich kłopot ten rozwiązuje przyłącze do publicznej sieci kanalizacji, to obiekty z siedzibą poza dużymi aglomeracjami muszą radzić sobie w inny sposób. W dzisiejszym artykule przedstawimy skuteczne metody oczyszczalnia ścieków produkowanych przez zakłady przemysłowe. Zachęcamy do lektury.

Budowa tradycyjnego szamba

Jednym z najpopularniejszych sposobów gromadzenia nieczystości produkowanych przez pracowników hal i magazynów jest budowa tradycyjnego zbiornika bezodpływowego, nazywanego potocznie szambem. Popularność tego rozwiązania wynika zarówno z niskich kosztów montażu, jak i dużej dostępności zbiorników różnego typu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, mającej w swojej ofercie tradycyjne zbiorniki bezodpływowe: Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy modelami betonowymi i plastikowymi. Przewagą tych drugich jest mniejsza masa, która ma decydujący wpływ na łatwość transportu i montażu. Wszystko to przekłada się na niższą cenę instalacji. Zbiorniki z laminatu poliestrowo-szklanego z reguły są też szczelniejsze i trwalsze. Materiał ten nie wchodzi w reakcję ze znajdującymi się w ściekach substancjami chemicznymi. Nie przepuszcza również wilgoci. Dzięki temu gromadzone wewnątrz nieczystości nie dostają się do gleby i nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Szambo plastikowe to dobry wybór w przypadku hal i magazynów bez aktywnego przyłącza do miejskiego systemu kanalizacyjnego.

Montaż własnej oczyszczalni ścieków

Innym sposobem gromadzenia i odprowadzania nieczystości z zakładów przemysłowych jest montaż własnej oczyszczalni. Ze względu na konieczność częstego opróżniania zbiornika i związanymi z tym wysokimi kosztami tradycyjne szambo sprawdzi się wyłącznie przy niewielkich magazynach. Wywożone ścieki muszą być następnie zutylizowane, co podnosi koszt całej operacji. W związku z tym budowa szamba w okolicy hal często jest zwyczajnie nieopłacalna.

Montaż oczyszczalni przemysłowej rozwiązuje problem utylizacji nieczystości. Proces ten przebiega wewnątrz systemu, co nie naraża inwestora na dodatkowe koszty. Oczyszczona woda może zostać ponownie wykorzystana, dzięki czemu oczyszczalnia biologiczna jest ekologiczną alternatywą dla szamba. W zależności od ilości ścieków oraz sposobu odprowadzania nieczystości przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy modelami z osadnikiem wstępnym, komorą natleniania i klarowania oraz systemami z technologią złoża obrotowego.

d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.