papa na dach jak ja klasc

Jak kryć papą dach płaski?

Papa jest zdecydowanie najpopularniejszym materiałem stosowanym do wykonania hydroizolacji dachu płaskiego. Do jej zalet należy wodoszczelność, wysoka trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i skrajne warunki atmosferyczne. Układanie papy na dachu nie jest skomplikowane, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek.

Wybór papy do izolacji dachu płaskiego

Przed pokryciem dachu papą trzeba wybrać konkretny materiał. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na niezwykle szeroką ofertę producentów. Na co zatem zwracać szczególną uwagę, kupując papę na dach?

Najważniejszy jest surowiec, z jakiego papa została wytworzona. Najbardziej cenione są obecnie papy z bitumu modyfikowanego SBS, które wyróżnia wysoka elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie, trwałość i dobra przyczepność. Jeśli chodzi o osnowę, sprawdzają się te z włókniny poliestrowej i tkaniny szklanejpodpowiada nasz rozmówca z SOPREMA Polska, producenta materiałów hydroizolacyjnych.

Istotny jest także sposób montażu. Niezmiennie popularne są papy termozgrzewalne, pokryte od spodu folią termotopliwą, ale coraz częściej wykorzystuje się wygodne w układaniu papy samoprzylepne. Z kolei na dachy drewniane i wszędzie tam, gdzie użycie wysokiej temperatury jest niewskazane, poleca się papy mocowane mechanicznie za pomocą łączników.

Metody układania różnych rodzajów pap

Zazwyczaj do hydroizolacji płaskiego dachu stosuje się dwie warstwy papy – podkładową i nawierzchniową. Ta ostatnia jest wykończona posypką z łupka mineralnego. Oczywiście jako pierwszą kładzie się papę podkładową. Zasadniczo pierwszym etapem pokrywania dachu jest jego dokładne zmierzenie, obliczenie potrzebnej ilości materiału i rozplanowanie położenia pasów papy (powinny one na siebie nachodzić, by dach był szczelny). Następnie, w zależności od rodzaju papy mocuje się ją odpowiednią metodą:

  • papy termozgrzewalne – rozgrzewając podłoże i spodnią stronę papy palnikiem aż do topnienia podczas powolnego rozwijania rolki. Następnie po ostygnięciu trzeba sprawdzić poprawność zgrzewów i w razie potrzeby dokonać korekt;
  • papy samoprzylepne – kluczowe jest dokładne oczyszczenie powierzchni, na której układa się papę. Jej montaż jest prosty: wystarczy ściągnąć warstwę zabezpieczającą i docisnąć materiał do podłoża. Można także dociąć papę pod konkretny kształt;
  • papy mocowane mechanicznie – po rozwinięciu papy przytwierdza się ją do podłoża przy użyciu łączników dobranych do rodzaju podłoża.

Na jednym dachu możliwe jest zastosowanie pap o różnych sposobach montażunp. podkładowej mocowanej mechanicznie i zgrzewanej do niej papy wierzchniego krycia.

Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.