Zbliżają się ciepłe miesiące, dlatego wielu z nas myśli już o wakacyjnych wyjazdach i o odpoczynku od pracy. Podczas urlopu chętnie zażywamy kąpieli słonecznych, dzięki którym po powrocie możemy cieszyć się piękną, brązową skórą. Jednak mimo że ekspozycja na słońce niesie za sobą szereg korzyści, to należy pamiętać również o zagrożeniach z niej wynikających, takich jak oparzenia słoneczne i nowotwory. Dlatego niezwykle ważne jest bezpieczne opalanie. Jakie są jego najważniejsze zasady? Podpowiadamy.
Jak powstaje opalenizna?
Opalenizna powstaje w dość złożonym procesie melanogenezy. Mechanizm ten polega na wytworzeniu barwnika, jakim jest melanina, którego zadaniem jest ochrona komórek przed szkodliwym promieniowanie UV. Związek ten odpowiada za kolor naszej skóry, a także włosów.
W pierwszym etapie tego procesu pod wpływem działania UVA do komórek uwalniana jest istniejąca już melanina, która tworzy opaleniznę tymczasową. Efekt działania promieniowania UVB widoczny jest z pewnym opóźnieniem — około 2-3 dni. Jednak to ono wpływa na powstawanie nowych komórek produkujących barwnik.
Czy każdy może się bezpiecznie opalać?
Krótkotrwałe przebywanie na słońcu jest korzystne dla organizmu ze względu na syntezę witaminy D. Jednak nie każdy może się opalać. Czynności tej powinny unikać zwłaszcza osoby, które zmagają się z dolegliwością jaką jest alergia na słońce. Objawy tego schorzenia to np. czerwone, swędzące krostki.
Filtry przeciwsłoneczne to podstawa bezpiecznego opalania
Bezpieczne opalanie nie obędzie się bez wykorzystania filtrów przeciwsłonecznych, które pozwalają na wydłużenie czasu jaki można spędzić na słońcu. Wybierając takie kosmetyki, należy zwrócić uwagę, by chroniły zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA, a ich wartość SPF wynosiła co najmniej 30.
Dodatkowo należy pamiętać, że preparat taki trzeba nałożyć jeszcze przed ekspozycją na słońce, najlepiej około 15-30 minut przed wyjściem. Dodatkowo podczas opalania konieczna jest jego reaplikacja co około 3-4 godziny ze względu na to, że podczas pływania, ale nawet pocąc się, tracimy ochronę, jaką przewiduje produkt.
Nawodnienie i nawilżenie skóry jest istotne
Kolejną ważną zasadą bezpiecznego opalania jest odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz. Przebywając na słońcu, możemy się odwodnić, dlatego wybierając się na plażę, należy zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Istotne jest również nawilżenie naskórka po kąpieli słonecznej za pomocą balsamu lub mleczka do ciała.
Należy robić przerwy w opalaniu
Aby opalanie było bezpieczne, należy robić w nim przerwy. Często kilkugodzinna ekspozycja na promieniowanie UV nawet mimo zastosowania filtrów, skutkuje przykrymi konsekwencjami, takimi jak np. poparzenia skóry. Z tego powodu najlepiej unikać opalania w godzinach 11-14, kiedy słońce najmocniej operuje.
Dodatkowo nie można zapomnieć o ochronie głowy i oczu. Przebywanie w pełnym słońcu przez długi czas może skutkować udarem, ale także dolegliwościami ze strony narządu wzroku. Z tego powodu warto ubrać kapelusz z dużym rondem, a także okulary przeciwsłoneczne, które absorbują promieniowanie UV.