Date:

Atopowa skóra – czym się charakteryzuje?

Najnowsze artykuły

Atopowe zapalenie skóry to obecnie niezwykle powszechnie spotykana choroba. Ma charakter przewlekły co oznacza, że trudno jest wyciszyć jego objawy w całości. Aby jednak je zminimalizować, warto jest zapoznać się z zasadami odpowiedniej pielęgnacji, diety czy bardzo wielu czynności, które mogą nam pomóc w zadbaniu o zaatakowany naskórek. Czym charakteryzuje się atopowa skóra i jak wspomagać jej procesy regeneracyjne? Podpowiadamy.

Atopowa skóra – czym jest?

Atopowe zapalenie skóry jest przypadłością o podłożu alergicznym. U jego podstaw leży niewłaściwe funkcjonowanie bariery ochronnej naszego organizmu na czynniki zewnętrzne. W wyniku styczności z czynnikami podrażniającymi, czyli alergenami, dochodzi do gwałtownego wzrostu przeciwciał IgE, których zadaniem jest zwalczenie jednostek uczulających. Skutkuje to pojawieniem się licznych symptomów, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oprócz uporczywej dolegliwości pod kątem fizycznym wpływa to również na zdrowie psychiczne.

Atopowa skóra jest chorobą, której nie da się wyleczyć całkowicie. Można wyróżnić jej dwa stadia. Są przede wszystkim momenty, w których objawy mocno się zaostrzają oraz takie, kiedy ulegają wyciszeniu. Z tą przypadłością zmaga się coraz większa grupa osób, dlatego AZS zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Według badań około 1,5% populacji osób dorosłych oraz 10% dzieci musi mierzyć się z jej objawami.

Przyczyny powstawania atopowej skóry

Na ten moment badania jednoznacznie nie ustaliły, co jest konkretną przyczyną tego schorzenia. Z dużym prawdopodobieństwem istotną rolę odgrywają jednak czynniki genetyczne, ponieważ ryzyko zachorowania wzrasta, kiedy w rodzinie pojawiły się już takie przypadki. Oprócz tego na wystąpienie atopowego zapalenia skóry może mieć wpływ zamieszkanie w dużych aglomeracjach miejskich. W takich miejscach poziom zanieczyszczeń jest zdecydowanie większy, dlatego ekspozycja na nie jest bardziej intensywna.

Na zaostrzenie się objawów wpływ ma również chroniczny stres oraz wahania temperatury. Do tej listy należy dopisać także alergeny pokarmowe, do których zalicza się najczęściej mleko, jaja oraz orzechy. Nie bez reakcji pozostaje także kontakt z substancjami żrącymi, obecnymi w kosmetykach oraz w środkach czystości. Uczulenia na pyłki traw, roztocza czy kurz również utrudniają walkę z tą uciążliwą chorobą.

Czym charakteryzuje się skóra atopowa?

Najważniejszym objawem, który można łatwo spostrzec jest bardzo silne przesuszenie skóry. Prowadzi to często do łuszczenia się naskórka, któremu towarzyszy zaczerwienienie oraz nadmierna szorstkość. Może doskwierać również uporczywy świąd, który nasila się szczególnie wieczorami oraz w nocy, co może wpływać na jakość snu chorego. Swędzenie zaatakowanej skóry nierzadko powoduje drapanie. Często prowadzi to do uszkodzeń powierzchni skóry i powstawania silniejszych podrażnień.

Objawy AZS pojawiają się również w zależności od wieku chorego. W wieku niemowlęcym zmiany dotyczą najczęściej okolic twarzy, tułowia oraz nóg i ramion. Dzieci do 11. roku życia zmagają się z rumieniami na zgięciach kończyn, takich jak nadgarstki, łokcie oraz kolana. W przypadku osób dorosłych widoczne są one w górnych częściach ramion i pleców. Dodatkowe występowanie trądziku na czole, brodzie czy policzkach może utrudniać wyciszenie tej choroby.

d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
Witam, nazywam się Jarosław Kozień i na codzień pracuję w telewizji. Blog to jedna z wielu moich pasji. Na blogu zamieszczam aktualne artykuły o mediach i reklamie. Jeśli zainteresują Cie informację jakie tutaj się pojawiają to zapraszam do zostania na dłużej.